Internetowy spis hoteli spa w Polsce Spa.e-Masaz.pl

clock

Dzisiaj jest 19.04.2024 rok ,        godzina: 16:07 dudes     Dziś imieniny: Alfa, Leonii, Tytusa           Dołącz do Spa.e-Masaz.pl w FB

arrow

Obecnie znajdujesz się w : Podstronie » Finowie obdarzyli świat sauną


Linki sponsorowane
Linki sponsorowane



Stoły do masażu

Stoły do masażu

Szkoła masażu



Polecane produkty

Masaż

Wyszukiwarka

Twoja wyszukiwarka
arrow

Finowie obdarzyli świat sauną

Linki sponsorowane


Czym jest sauna? Gdyby pytanie tej treści zadać przypadkowym przechodniom, 99 procent z nich odpowiedziałoby, że to jakieś tam pomieszczenie, gdzie jest gorąco i dużo pary... Na tym niestety kończy się świadomość naszego społeczeństwa na ten temat. Tę właśnie lukę wypełnić zamierzamy cyklem artykułów o saunie i jej właściwościach. Mamy nadzieję, że nasza lektura natchnie niektórych z Państwa do wzięcia pod uwagę nowej inwestycji - mianowicie otwarcia salonu czy też klubu wellness wyposażonego między innymi w saunę. O klubach fitness, które sauny jeszcze nie posiadają, nie wspominając...

Coś ekskluzywnego? Przyczyną tak niskiego stanu wiedzy jest przede wszystkim słaba, żeby nie powiedzieć fatalna dostępność tego typu usługi w naszym kraju. Sauna kojarzona jest przede wszystkim z luksusowym pomieszczeniem w rezydencji co bogatszych przedstawicieli klasy "wyższej". W świadomości polskiego społeczeństwa sauna funkcjonuje jako coś, na co stać nielicznych, coś, co zafundować mogą sobie ci, którzy nie mają już co robić z pieniędzmi. Zupełnie inną kategorię stanowią tzw. ośrodki wellness czy farmy biologiczne - również postrzegane jako coś mocno ekskluzywnego. Właściwie jedynymi punktami, gdzie można znaleźć sauny "ogólnodostępne", są lepsze ośrodki sportowe, siłownie, kluby fitness. Klienci tych przybytków (a w każdym razie pewien ich odsetek) wiedzą, że po wysiłku fizycznym dobrze jest się zrelaksować w saunie. Ale znowu pojawia się tu złowrogie słowo "lepsze". Przeciętny mieszkaniec przeciętnego osiedla w przeciętnym mieście prawdopodobnie bez problemu wskaże lokalizację najbliższego solarium czy gabinetu kosmetycznego. Zapytany o saunę - zrobi wielkie oczy i - jeżeli akurat będzie miał dobry humor - powie coś w stylu: "jedź se pan do Finlandii".

Do Finlandii Warto posłuchać przeciętnego mieszkańca - Finlandia to doskonały kierunek, jeżeli chodzi o saunę. Samo słowo pochodzi właśnie z języka fińskiego i oznacza popularną w tym kraju formę kąpieli. Jej nieodzownymi elementami są: mały drewniany domek nad brzegiem jeziora, wysoka temperatura i nagość. To, co u naszych północnych sąsiadów jest w miarę normalnym zabiegiem higienicznym, dla niewtajemniczonych osób może uchodzić za coś wręcz zdrożnego. Powód? W saunie nie siedzi się pojedynczo. Dla społeczeństwa nieprzyzwyczajonego do nagości to coś w rodzaju szoku kulturowego. Fakty jednak mówiły - i wciąż mówią - same za siebie. Społeczeństwo fińskie mimo niesprzyjającego klimatu jest społeczeństwem zdrowym. Szybkie skojarzenie - i zalety sauny stały się aż nadto widoczne. Świat powoli zaczął naśladować Finów. Nagle okazało się, że nagość w saunie nie jest niczym nadzwyczajnym, nadzwyczajne są za to korzyści płynące z tej formy kąpieli. Warto tu przypomnieć, że sama nazwa nie wszędzie się przyjęła i są narody, które również mają długą tradycję w korzystaniu z tej formy kąpieli. Tam nazwy i rytuały nie zmieniły się - przykładem może być choćby rosyjska bania, która u naszych wschodnich sąsiadów jest wydarzeniem w równym stopniu higienicznym, co towarzyskim. O bani i innych odmianach sauny więcej w dalszej części artykułu.

Oczyszczenie Korzystanie z sauny staje się z roku na rok coraz bardziej popularne. Tu rodzi się pytanie - dlaczego w tych "technologicznych" czasach tak wiele osób pragnie spędzać czas w tak prosty, zdałoby się wręcz - banalny sposób? Odpowiedzi należy szukać w zaspokajaniu podstawowych, prawdziwych potrzeb współczesnego człowieka. Sauna budzi w nas elementarną, całkowicie naturalną potrzebę fizycznego oraz duchowego relaksu, co wiąże się z poprawą nastroju, wzrostem wydajności, wewnętrzną regeneracją oraz "oczyszczeniem" organizmu. Naukowcy widzą w niej rodzaj rekompensaty za niezdrowy tryb życia, zwracają uwagę na pozytywny wpływ na funkcjonowanie całego organizmu, szczególnie serca oraz układu krwionośnego. Osoby pytane w sondażach prowadzonych w Europie Zachodniej o powody korzystania z sauny podawały najczęściej odprężenie i odpoczynek, hartowanie oraz poprawę kondycji fizycznej. Na kolejnych miejscach znalazły się pielęgnacja skóry oraz poprawa wyglądu. Takie argumenty jak oczyszczenie organizmu, leczenie stanów chorobowych czy wspomaganie kuracji odchudzającej znalazły się na dalszych pozycjach. Również młodzież, czyli grupa, po której nikt nie spodziewa się myślenia o korzyściach zdrowotnych, czuje magiczny pociąg do sauny. Młodzi ludzie poddają się chętnie temu rytuałowi po treningu sportowym - to w końcu niesamowicie łatwy sposób pielęgnacji całego ciała. Do tego dochodzi aspekt towarzyski - czas spędza się w miłym towarzystwie i spokojnej atmosferze.

Historia Korzystanie z sauny ma bardzo długą tradycję. Już bardzo dawno temu odkryto przyjemne, a zarazem uzdrawiające działanie kąpieli w pomieszczeniach (czy dawniej w jaskiniach) z rozgrzanymi w ogniskach kamieniami polewanymi w czasie kąpieli "seansu" wodą. Z przekazów kulturowych wynika, że jednym z pierwszych odkryć człowieka było powiązanie ciepła z przyjemnością oraz wykorzystanie go do leczenia. Doprowadzanie ciała w tych warunkach do pocenia się było szeroko rozpowszechnione wśród pierwszych plemion zasiedlających kontynent amerykański oraz mieszkańców starożytnych mocarstw. Zwyczaj, znany również w Europie, wymarł prawie zupełnie - przetrwał z wyjątkiem Finlandii oraz części Rosji przy końcu średniowiecza.

Wielki powrót sauny świętowali Europejczycy po roku 1945. Ciekawostką może być fakt nieudanej próby wprowadzenia sauny do Niemiec w roku 1936. W czasie olimpiady w Berlinie zbudowano dla sportowców saunę i choć dla wielu z nich było to wielkie nowe przeżycie, nie tęsknili za nim po zakończeniu mistrzostw. Dziś liczba saun w Finlandii wynosi około półtora miliona miejsc, w których można się zdrowo wypocić. U naszego zachodniego sąsiada ponad milion osób uczęszcza regularnie do sauny. To tylko jedna czwarta z tego, co w rodzimej dla sauny Finlandii, ale jeśli porównamy to z Polską... - pewnie wyjdą dość małe promile.

Pomieszczenia Według każdego Fina sauna to chata z drewna, a co najmniej pomieszczenie w rodzaju kabiny, wyposażone w drewnianą ławę oraz piec z paleniskiem. Położenie chaty, uwarunkowane łatwym chłodzeniem, to brzeg jeziora lub morza. Niegdyś wysoką temperaturę uzyskiwano przez spalanie w piecu drewna, odprowadzając powstający dym przewodem kominowym, pozwalając mu wchłaniać się po prostu w ściany lub ulatniać drzwiami na zewnątrz. Pomieszczenie z sauną zbudowane jest z reguły z belek o grubości 15-20 cm. Ściany wewnątrz wyłożone są dodatkowo deskami, co polepsza izolację. Bardziej nowoczesne rozwiązania proponują dodatkowe pomieszczenia na prysznic, przebieralnię oraz odpoczynek (leżakowanie). W optymalnych warunkach - często w Finlandii i Szwecji - chłodzenie odbywa się na świeżym powietrzu. Można posiedzieć na ławce lub zanurzyć się w pobliskim jeziorze lub basenie. W naszych warunkach musimy zadowolić się kompleksami, gdzie po saunie można wyjść na balkon, taras lub do ogrodu. Zimą, żeby schłodzić ciało, wystarczy przebywać chwilę na zewnątrz, latem potrzebna jest dodatkowo beczka z zimną wodą. W małej, familijnej saunie powinno jednak znaleźć się koniecznie pomieszczenie zaopatrzone w prysznic z ciepłą i zimną wodą oraz brodziki do moczenia stóp - przemiennie w ciepłej i zimnej wodzie. Ich wysokość powinna wynosić co najmniej 10 cm, a ilość wystarczyć dla wszystkich korzystających równocześnie z sauny. Rolę pieca z paleniskiem w którym spalało się drewno, przejął nowoczesny, często wielofunkcyjny specjalistyczny piec elektryczny wyposażony w dużej mocy grzałki. Wypełniony jest on specjalnymi kamieniami umożliwiającymi polanie ich wodą. Nowocześniejsze wersje posiadają dodatkową funkcję aromaterapii i wytwornicę pary. Jeśli pomieszczenie sauny zintegrowane jest z pływalnią, wtedy do chłodzenia ciała można wykorzystać basen, ale tylko pod tym warunkiem, że temperatura znajdującej się w nim wody nie przekracza 22 stopni. Sportowe pływanie nie jest jednak wtedy wskazane. Jeśli mamy ochotę popływać, to zróbmy to przed korzystaniem z sauny.

Autor: Leszek Kryniewski

Źródło: www.solarium.pl

[dodaj komentarz na forum]




Fizjoterapia


   » powrót do poprzedniej strony

Aby otrzymywać najnowsze informacje :


Gabinety masażu Internetowy spis gabinetów masażu w Polsce.

Gabinety masażu

Reh.e-Masaz.pl: Internetowy serwis rehabilitacyjny.

Rehabilitacja

ProWellness - Producent foteli z masażem.

Fotele z masażem Pro-Wellness


Blog masażysty - artykuły na temat masażu
Forum fizjoterapia - fizjoterapia, rehabilitacja






Strona korzysta z plików cookies. Nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia przeglądarki. Administracja nie ponosi odpowiedzialności z zastosowania metod leczenia opisanych w witrynie. Witryna ma charakter informacyjny.