Internetowy spis hoteli spa w Polsce Spa.e-Masaz.pl

clock

Dzisiaj jest 28.01.2025 rok ,        godzina: 3:09 dudes     Dziś imieniny: Agnieszki, Kariny, Lesława           Dołącz do Spa.e-Masaz.pl w FB

arrow

Obecnie znajdujesz się w : Podstronie » Ruska bania


Linki sponsorowane
Linki sponsorowane



Stoły do masażu

Stoły do masażu

Szkoła masażu



Polecane produkty

Masaż

Wyszukiwarka

Twoja wyszukiwarka
arrow

Ruska bania

Linki sponsorowane


Zimowe otoczenie zapewnia największy urok kąpieli w ruskiej bani. Bania w Rosji była formą spędzania czasu z przyjaciółmi i miejscem higienicznym. Tutaj niegdyś odbywały się porody. Na pobyt w bani trzeba zarezerwować sporo czasu. Bania z zewnątrz przypomina drewniany domek, dlatego najczęściej można ją spotkać w resort spa, ośrodkach wypoczynkowych lub domach letniskowych, gdzie jest sporo wolnego terenu. Priedbannik stanowi przedsionek ruskiej bani, a zarazem pokój wypoczynku. Są tu stół i ławy do siedzenia lub leżenia - koniecznie wykonane z drewna. Tutaj oczekuje się, aż kamienie w bani odpowiednio się nagrzeją, a temperatura będzie odpowiednio wysoka. W międzyczasie pije się gorące ziołowe herbaty z miodem lub innymi dodatkami. Zioła oczyszczają organizm z toksyn, a także przyspieszają pocenie się. Herbaty można parzyć w tradycyjnym samowarze - otrzymują wtedy charakterystyczny dymny posmak.

Jeśli bania jest gotowa można rozpocząć kąpiel. W czasie kąpieli rozgrzane ciało chłosta się wiernitkami, czyli witkami brzozowymi, pokrzywowymi lub jałowcowymi. W bani siedzi się tak długo, aż pojawią się myśli o tym, aby wyjść i schłodzić ciało. Można do tego wykorzystać ustawiony w predbanniku kocioł z zimną wodą. Niezapomniane wrażenia daje kąpiel w przepływającym obok zimnym strumieniu lub przerębli jeziora lub polewanie wodą czerpaną wprost ze studni. Nacieranie ciała śniegiem poprawia krążenie krwi i ma działanie peelingujące.

Samą banię można porównać do łaźni parowej. Panuje tutaj niższa wilgotność powietrza niż w łaźni tureckiej, ale temperatura może być dużo wyższa. Sercem ruskiej bani jest prawdziwy piec, opalany drewnem, w którym nagrzewa się kamienie. Pobyt w ruskiej bani zaczyna się od napalenia w piecu, a właściwą kąpiel w bani można rozpocząć wtedy, gdy kamienie są już nagrzane. Kiedy kamienie rozgrzeją się do czerwoności, polewa się je wodą obficie i często, dzięki czemu w bani panuje wysoka temperatura i wysoka wilgotność powietrza. Ruska bania to prawdziwy rytuał, nadzwyczajny relaks i wspaniałe przeżycie, ale jednocześnie duży wysiłek dla organizmu. Dlatego po wyjściu z kąpieli trzeba odpocząć wygodnie zasiadając na drewnianej ławie piedbannika. W bani poprzez intensywne pocenie się traci się dużo płynów, więc należy je uzupełniać. W takcie odpoczynku znowu pije się ziołowe herbaty. Po odpoczynku można ponownie wejść do bani. Korzystanie z bani ma dobroczynny wpływ na organizm. Naprzemienne stosowanie ciepła i zimna hartuje ciało i wzmacnia odporność. Ma również korzystny wpływ na układ krążenia i układ oddechowy. Ciepło i pobudzenie mikrokrążenia w skórze powoduje intensywne pocenie się, a zatem sprzyja usuwaniu produktów przemiany materii i toksyn. Wiernitki wzmacniają pobudzenie krążenia, przez co pobyt w bani jest bardziej efektywny. Bania relaksuje, przynosi ulgę po ciężkim dniu, pozwala na szybkie zregenerowanie sił. Polecana jest po wysiłku fizycznym, również po treningu sportowym. Relaks w bani likwiduje napięcie nerwowe i bezsenność. Bania polecana jest osobom ze skłonnością do częstych przeziębień, osobom z bólami mięśni, stawów, z niektórymi chorobami skóry np. alergiami. Przyda się również narażonym na nadmierny stres, zabieganym i nadmiernie obciążonym obowiązkami. Bania stanowi doskonały element regeneracji po wysiłku i treningu sportowym. Nie poleca się korzystać z bani osobom cierpiącym na choroby układu krążenia (nadciśnienie, choroba wieńcowa), mającym kruche, skłonne do pękania naczynka krwionośne, przy stanach zapalnych skóry, chorobach przewlekłych (cukrzyca, padaczka, nowotwory). Bania w Polsce zdobywa coraz większą popularność. Ze względów technicznych najczęściej można ją spotkać w ośrodkach wypoczynkowych, letniskowych i prywatnych posesjach. Ale jeśli zdarzy się Wam spotkać banię to korzystajcie z niej do woli, bo to niecodzienne przeżycie.

Źródło: www.spapartners.pl


Fizjoterapia


   » powrót do poprzedniej strony

Aby otrzymywać najnowsze informacje :


Gabinety masażu Internetowy spis gabinetów masażu w Polsce.

Gabinety masażu

Reh.e-Masaz.pl: Internetowy serwis rehabilitacyjny.

Rehabilitacja

ProWellness - Producent foteli z masażem.

Fotele z masażem Pro-Wellness


Blog masażysty - artykuły na temat masażu
Forum fizjoterapia - fizjoterapia, rehabilitacja






Strona korzysta z plików cookies. Nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia przeglądarki. Administracja nie ponosi odpowiedzialności z zastosowania metod leczenia opisanych w witrynie. Witryna ma charakter informacyjny.