Internetowy spis hoteli spa w Polsce Spa.e-Masaz.pl

clock

Dzisiaj jest 28.02.2024 rok ,        godzina: 6:59 dudes     Dziś imieniny: Ludomira, Makarego, Wiliany           Dołącz do Spa.e-Masaz.pl w FB

arrow

Obecnie znajdujesz się w : Podstronie » Toksyna botulinowa


Linki sponsorowane
Linki sponsorowaneStoły do masażu

Stoły do masażu

Szkoła masażuPolecane produkty

Masaż

Wyszukiwarka

Twoja wyszukiwarka
arrow

Toksyna botulinowa

Linki sponsorowane


Toksyna botulinowa, jad kiełbasiany, botulina (łac. botulus - kiełbasa) - bakteryjna egzotoksyna wytwarzana przez bezwzględnie beztlenowe laseczki Clostridium botulinum oraz nielicznych innych przedstawicieli tego rodzaju. Chemicznie jest to mieszanina kilku różnych białek.
Rozróżnia się kilka rodzajów tej toksyny, oznaczanych kolejnymi literami alfabetu od A do G, z czego największe znaczenie dla człowieka mają typy: A, B i E, a w weterynarii C i D.

Do wytwarzania tej toksyny dochodzi głównie w glebie, osadzie dna morskiego i niewłaściwie wytwarzanych i przechowywanych konserwach mięsnych, rybnych i jarzynowych. Spożycie zakażonej żywności prowadzi do ciężkich zatruć (→ zatrucie jadem kiełbasianym). Toksyna ta jest jedną z najsilniejszych znanych neurotoksyn.

Dawka około 70 µg podana doustnie jest śmiertelna, dożylnie wystarczy ułamek mikrograma. Uważa się, że jeden gram tej toksyny mógłby uśmiercić nawet 20 mln ludzi.

Botulina wrażliwa jest na wysoką temperaturę i zasolenie podłoża. Zbudowana jest z dwóch łańcuchów polipetydowych: lekkiego, o masie cząsteczkowej ok. 50 kDa oraz ciężkiego, o masie cząsteczkowej ok. 100 kDa, połączonych mostkiem dwusiarczkowym.

TOKSYNA BOTULINOWA
Botox lub Dysport to preparaty oczyszczonej toksyny botulinowej typu A, stosowanej w medycynie od wielu lat, początkowo w okulistyce do leczenia zeza i kurczu powiek, a także w neurologii celem korekcji połowiczego kurczu twarzy.

Mechanizm działania opiera się na hamowaniu przewodzenia impulsu nerwowego do komórki mięśniowej, co powoduje rozluźnienie mięśni i znajdującej się nad nimi skóry. To zapobiega skurczowi tych mięśni, a jednocześnie marszczeniu i fałdowaniu się skóry.

Efekt ten jest wykorzystywany w medycynie estetycznej od 1992 roku, obecnie w ponad 60 krajach. Pozwala on w sposób przyczynowy przeciwdziałać głównemu patofizjologicznemu mechanizmowi powstawania zmarszczek mimicznych twarzy.

Zmarszczki całkowicie lub częściowo likwidują się, wyraz twarzy staje się łagodniejszy, wygląda naturalnie, ogólna mimika zastaje zachowana. Dawka stosowana w celach kosmetycznych jest wielokrotnie niższa od dawki leczniczej i całkowicie bezpieczna. Jest dobierana indywidualnie w zależności od potrzeb.

Botulina podawana jest domięśniowo w mięsień odpowiedzialny za powstawanie określonych zmarszczek lub podskórnie w rejon wymagający korekcji. Odczucia bólowe związane z podawaniem botuliny są indywidualne, praktycznie można uznać zabieg za niebolesny. Zabieg trwa kilkanaście minut, nie pozostawia widocznych śladów. W wyjątkowych przypadkach może pojawić się w miejscu wstrzyknięcia niewielki siniak, który znika po kilku dniach.


Preparat działa jedynie w obrębie mięśnia, do którego został wstrzyknięty, podczas gdy pozostałe mięśnie funkcjonują jak dotychczas. Nie dochodzi do jakichkolwiek działań ogóloustrojowych. Zabieg jest efektywny i bezpieczny.

WSKAZANIA

Toksyna botulinowa jest szczególnie skuteczna do usuwania zmarszczek w górnej części twarzy, czyli poziomych linii czołowych, zmarszczek między brwiami, "kurzych łapek" i zmarszczek śmiechu między oczami. W przypadku zmarszczek bardzo głębokich i mocno utrwalonych może zaistnieć konieczność uzupełnienia zabiegu przez podanie Restylane. Może być łączony również z innymi metodami liftingu twarzy.

REZULTATY ZABIEGU

Skutki działania toksyny botulinowej pojawiają się w ciągu 2-3 dni po wstrzyknięciu. Pełny efekt widoczny jest po tygodniu i utrzymuje się średnio 6 miesięcy. W tym czasie pacjent traci przyzwyczajenie używania niektórych mięśni mimicznych. Efekt ten może w pewnym stopniu pozostać, czyniąc zabieg z zastosowaniem toksyny botulinowej niejako prewencyjnym w powstawaniu zmarszczek mimicznych twarzy.

Zabieg jest bardzo dobrze tolerowany zarówno przez kobiety jak i przez mężczyzn, którzy cenią go sobie szczegolnie za to, że jest praktycznie bezbolesny, krótkotrwały i nie pozostawia zaczerwienień ani obrzęku. Coraz częściej decydują się na to leczenie mężczyzni chcący wyglądać młodziej. Skuteczność w usuwaniu linii "zmartwienia" powoduje, ze metoda ta jest popularna wśród ludzi biznesu, dając im świeżość i zwiększając przystępność, np. w negocjacjach.
PRZECIWSKAZANIA

Toksyna botulinowa podana miejscowo nie działa ogólnie na organizm, ale ze względu na brak doświadczeń nie powinna być podawana kobietom w okresie ciąży i laktacji. Właściwym przeciwskazaniem jest rzadka choroba neurologiczna miastenia gravis i zespół Lamberta Eatona, alergia na albuminę ludzką, stosowanie antybiotyków z grupy aminoglikozydów i spektynomycyny.


[dodaj komentarz na forum]
Fizjoterapia


   » powrót do poprzedniej strony

Aby otrzymywać najnowsze informacje :


Gabinety masażu Internetowy spis gabinetów masażu w Polsce.

Gabinety masażu

Reh.e-Masaz.pl: Internetowy serwis rehabilitacyjny.

Rehabilitacja

ProWellness - Producent foteli z masażem.

Fotele z masażem Pro-Wellness


Blog masażysty - artykuły na temat masażu
Forum fizjoterapia - fizjoterapia, rehabilitacja


Strona korzysta z plików cookies. Nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia przeglądarki. Administracja nie ponosi odpowiedzialności z zastosowania metod leczenia opisanych w witrynie. Witryna ma charakter informacyjny.