Linki sponsorowane
Akupunktura lub chińska medycyna
Dziwnym może się wydawać tytuł artykułu, ponieważ wiadomo że akupunkturę zaliczamy do chińskiej medycyny. Lecz faktem jest że istnieją dwa rodzaje akupunktury, gdzie jeden z nich nie zaliczamy do chińskiej medycyny. Oto krótka informacja dla osób nieświadomych akupunktury. Dla laików jest to zabieg gdzie nakłuwa się igłą odpowiedni punkt na ciele. Ponieważ na naszym ciele znajduje się około 1000 takich punktów, musi więc istnieć jakiś system według którego wybieramy tylko kilka takich punktów podczas jednego zabiegu, w przeciwnym wypadku pacjent upodobniłby się do jeża. Oczywiście że istnieje taki system czy też jak nadmieniłam powyżej jest ich dwa a mianowicie:
Akupunktura klasyczna
Akupunktura klasyczna należy do systemu medycznego zwanego Tradycyjną Chińską Medycyną w skrócie zwaną TCM, gdzie po ustaleniu diagnozy wybiera się punkty według prastarej wiedzy zgromadzonej przez około 4000 lat. Wynikiem czego jest to że każdy pacjent (nawet cierpiący na to samo schorzenie), leczony jest inaczej, inną kombinacją punktów, tzn; indywidualnie, w zależności od przyczyny choroby. Ten system akupunktury trudny jest do zaakceptowania w służbie zdrowia krajów zachodnich a to z kilku powodów.
Po pierwsze wymaga to głębokiej wiedzy o TCM, a co za tym idzie długiego czasu nauki. Po drugie osobom szkolonym według modelu krajów zachodnich ciężkie są do zrozumienia metody stosowane w TCM.
Akupunktura krajów zachodnich
Drugim rodzajem jest akupunktura krajów zachodnich, gdzie po ustaleniu diagnozy używa się szablonu tzn; takich samych punktów akupunkturowych na aktualne schorzenie niezależnie od pacjenta i przyczyny choroby.
Ponieważ np; w szwedzkiej służbie zdrowia zabiegi akupunkturowe stanowią zaledwie 5% z klasycznej chińskiej akupunktury, traci się w ten sposób pełny efekt, który można byłoby uzyskać stosując kompletny jej system.
W Polsce oficjalnie uznano akupunkturę w roku 1986 a w roku 1988 uruchomiono Stołeczne Centrum Akupunktury, wiodącą w skali krajowej placówkę usługową, szkoleniową i naukową, jedną z największych w Europie. Obecnie w Polsce zabiegi akupunkturowe wykonuje ponad 1000 lekarzy, absolwentów kursów organizowanych przez Polskie Towarzystwo Akupunktury, którzy codziennie robią ponad 10 tysięcy zabiegów, a rocznie ponad 2 miliony.
Wracając jednak do rubryki tego artykułu zrozumiałym jest teraz czytelnikowi że akupunktura o której mówię zalicza się do TCM ( Tradycyjnej Chińskiej Medycyny), systemu leczniczego gdzie kilka metod leczniczych powiązanych ze sobą daje maksymaly efekt.
Biorąc pod uwagę kolejność tych metod i częstotliwość ich stosowania wygląda to następująco:
1. Dieta
Oczywistym jest nam że odpowiednie odżywianie jest czynnikiem, który w podstawowy sposób wpływa na nasze zdrowie. Medycyna chińska już dawno ustaliła jakie składniki pożywienia są nam niezbędne. Poza tym nauczono się w jaki sposób rekompensować niedobór któregoś z nich, np.: co spożywać na obszarach ubogich w selen aby zapobiec chorobom.
2. Ziołolecznictwo
Oprócz porad odnośnie pożywienia uzupełnia się często dietę ziołami. Lekarz chiński komponuje i łączy poszczególne zioła według potrzeby danego pacjenta i jego aktualnej dolegliwości.
3. Masaż TuiNa
Różne kultury świata rozwinęły swoje własne metody masażu. W tradycyjnej chińskiej medycynie główną metodą masażu jest masaż TuiNa, którego celem jest leczenie całej osoby.
4. Tai Chi i Qigong
Metody te są skuteczne dla poprawy zdrowia, relaksacji ciała i umysłu. To ćwiczenia zdrowotne balansujące i wzmacniające energię w organizmie. Rozróżniamy wiele wariantów tych ćwiczeń ruchowych, które z pokolenia na pokolenie utrzymywane były w ścisłej tajemnicy w gronie rodziny.
5. Akupresura
Akupresura to metoda gdzie uciskamy palcami na tzw; punkty akupunkturowe.
6. Akupunktura
I na zakończenie akupunktura, bardziej "agresywna" metoda gdzie nakłuwamy igłą odpowiednie punkty na ciele.
Dużo więcej interesującej informacji o chińskiej medycynie znajduje się w linku http://www.chinskamedycyna.eu
Źródło: www.artykuly.com.pl
» powrót do poprzedniej strony
Aby otrzymywać najnowsze informacje :
Gabinety masażu Internetowy spis gabinetów masażu w Polsce. |
Reh.e-Masaz.pl: Internetowy serwis rehabilitacyjny. |
ProWellness - Producent foteli z masażem. |
Blog masażysty - artykuły na temat masażu
Forum fizjoterapia - fizjoterapia, rehabilitacja
Strona korzysta z plików cookies. Nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia przeglądarki. Administracja nie ponosi odpowiedzialności z zastosowania metod leczenia opisanych w witrynie. Witryna ma charakter informacyjny.