Internetowy spis hoteli spa w Polsce Spa.e-Masaz.pl

clock

Dzisiaj jest 24.04.2024 rok ,        godzina: 4:48 dudes     Dziś imieniny: Bony, Horacji, Jerzego           Dołącz do Spa.e-Masaz.pl w FB

arrow

Obecnie znajdujesz się w : Podstronie » Co to jest cellulit? Jak z nim walczyć!


Linki sponsorowane
Linki sponsorowane



Stoły do masażu

Stoły do masażu

Szkoła masażu



Polecane produkty

Masaż

Wyszukiwarka

Twoja wyszukiwarka
arrow

Co to jest cellulit? Jak z nim walczyć!

Linki sponsorowane


Zacznijmy może od tego czym cellulit nie jest. Otóż cellulit to nie to samo cellulitis. Te pojęcia bardzo często są ze sobą mylone.
A oto czym się różnią:

Cellulitis to zapalenie tkanki łącznej - choroba tkanki leżącej pod skórą właściwą, wywoływana przez infekcję bakteryjną . Rozpatrywany jest jako choroba o charakterze metabolicznym tkanki podskórnej , dotycząca patologii komórek tłuszczowych , tkanki łącznej oraz zaburzeń mikrokrążenia skóry i w tkance podskórnej. Często występuje po wcześniejszym zranieniu, ukąszeniu bądź poparzeniu, zazwyczaj na odsłoniętych partiach ciała.

Głównymi objawami są: silne zaczerwienie skóry, przybierające odcień purpurowy oraz ból i pieczenie. Następnie: ból głowy, nudności i gorączka. Zapalenie oprócz tkanki łącznej może sięgać głębiej. Cellulitis leczy się antybiotykami. Jeśli jesteś chora na cellulitis – idź do dermatologa.

Cellulit ("skórka pomarańczowa" – lipodystrofia) to nieprawidłowe rozmieszczenie tkanki tłuszczowej, występujące razem z obrzękowo-włóknistymi zmianami tkanki podskórnej. Efektem jest nierówna i pofałdowana powierzchnia skóry ud, bioder, kolan, pośladków, ramion i sutków. Na skórze tych partii ciała mogą być widoczne guzki i zgrubienia, czasami mogą one powodować ból.

Przyczyny powstawania CELLULITU :
Hormonalne

Problemy z cellulitem najczęściej pojawiają się w okresie dojrzewania, ciąży i menopauzy.
Jedną z najważniejszych przyczyn tworzenia cellulitu są zaburzenia równowagi hormonalnej ( nadmiar estrogenów i niedobór progesteronu).
Mogą one zapoczątkować, nasilać lub być przyczyną utrzymywania się nieprawidłowych zmian w tkance podskórnej. Estrogeny i hormony wytwarzane w nadnerczach są przekształcane pod wpływem enzymu aromatazy w hormony aktywnie wpływające na rozwój tkanki tłuszczowej.
U kobiet inaczej niż u mężczyzn wytwarzanie i przebudowa tkanki tłuszczowej jest zależna od właściwej gospodarki hormonalnej, a nie od ilości przyjmowanego pokarmu. Naierównomierna aktywność aromatazy i zaburzenia gospodarki hormonalnej powodują powiększenie się oraz nieprawidłowy rozwój komórek tłuszczowych.
O tym, że zaburzenia hormonalne odgrywają bardzo dużą rolę w powstawaniu cellulitu świadczy:

obecność cellulitu u 80-95% kobiet
pojawienie się pierwszych zmian w okresie dojrzewania płciowego
nasilenie procesu w czasie ciąży, miesiączki, menopauzy, przyjmowania tabletek antykoncepcyjnych i hormonalnych lub hormonalnej terapii zastępczej (HTZ) w okresie menopauzy
ADIPOCYT -> lipogeneza -> przerosty -> mikro i makro guzki - > fibroskleroza
FIBROBLASTY -> zmiany glikozaminoglikanu - > obrzęk śródmiąższowy -> fibroskleroza
KRĄŻENIE -> przepuszczalność -> napięcie - > rozszerzenie naczyń -> obrzęk śródmiąższowy - > fibroskleroza

ADIPOCYTY – komórki tłuszczowe
FIBROBLASTY – komórki, które występują w tkance łącznej są odpowiedzialne za produkcję kolagenu i elastyny .

GENETYCZNE
Najważniejsze są geny. To one decydują o tym, ile tłuszczu odkłada się w komórkach. Rodzimy się wyposażeni w określoną liczbę komórek tłuszczowych - adipocytów. Nie produkujemy ich z wiekiem więcej, tylko wypełniają się one zbędnym tłuszczem, który jest rezerwą energetyczną gromadzoną, gdy zjadamy więcej kalorii, niż spalamy.

Aby rozwinął się cellulit konieczna jest obecność czynników genetycznych i pewne wrodzone predyspozycje :

płeć
rasa (częściej dotyczy kobiet rasy białej )
typ biologiczny ( u kobiet latynoamerykańskich zmiany umiejscawiają się głównie na biodrach, natomiast u kobiet europejskich na brzuchu)
rozkład tkanki tłuszczowej( skóra u kobiet ma liczniejsze brodawki niż skóra mężczyzn> Taka budowa umożliwia jej silne rozciąganie. Jest to ważne ze względów biologicznych)
zasób tkanki tłuszczowej ( kobiety mają średnio 1,75 razy więcej tłuszczu niż mężczyźni. U kobiet tkanka tłuszczowa stanowi ok. 28.2% tłuszczu za to u mężczyzn ok. 18,2%)

DIETETYCZNE

niezbilansowana dieta z nadmierną ilością węglowodanów i tłuszczów wywołuje hyperinsulinemię i nasilenie lipogenezy czyli zwiększone powstawanie tkanki tłuszczowej

nadmierna spożycie soli prowadzi do zatrzymania soli w organizmie ( obrzęki)
dieta ubogoresztkowa może prowadzić do zaparć oraz zwiększenia oporności naczyń żylnych w kończynach dolnych ( zastój krwi i wzrost przepuszczalności naczyń włosowatych)

SPOŁECZNE I ŚRODOWISKOWE

tryb życia ( siedzący i brak ruchu powodujący wiotczenie mięśni i ścięgien, zmniejszenie masy mięśniowej, co prowadzi do przerostu tkanki tłuszczowej, zmniejszenia wydolności pompy mięśniowej kończyn dolnych a tym samym zastoju limfatycznego i żylnego)
niewłaściwa odzież ( obcisłe ubrania i buty na wysokich obcasach mogą powodować trudności w odpływie żylnym
używki ( picie nadmiernej ilości kawy, herbaty i napojów gazowanych sprzyja zaburzeniom w krążeniu krwi i limfy; palenie tytoniu powoduje zmiany w mikrokrążeniu i zmniejsza dotlenienie tkanek; alkohol pobudza lipogenezę)
gorące kąpiele i nadmierne opalanie sprzyja zaburzeniom w krążeniu krwi i limfy)
zaburzenia emocjonalne ( stres, depresja, uczucie lęku, złości) podnoszą poziom adrenaliny, która w wysokich stężeniach nasila lipogenezę POLEKOWE

niektóre leki ( estrogeny, leki przeciwhistaminowe, przeciwtarczycowe lub beta blokery) mogą przyczynić się do rozwoju cellulitu

„CELLULIT W PIGUŁCE”

Cellulit najczęściej atakuje biodra, brzuch, pośladki i przedramiona, czyli miejsca gdzie gromadzi się najwięcej tkanki tłuszczowej. Widoczne gołym okiem grudki i nierówności to powiększone adypocyty, czyli komórki tłuszczowe. Kiedy się powiększają, uciskają naczynia krwionośne i limfatyczne. Przez to pogarsza się krążenie krwi i przemiana materii w komórkach, słabiej przyswajają tlen i składniki odżywcze, a co za tym idzie, źle wydalają produkty przemiany materii i toksyny. Te nieusunięte resztki i woda zaczynają zalegać w tkankach, powiększają się i tworzą tzw. skórkę pomarańczową, czyli cellulit.

STOPNIE CELLULITU
Stopnie rozwoju cellulitu 4 stopnie ustala się między innymi na podstawie badania klinicznego, USG i badania termograficznego. Duże znaczenie ma także diagnostyka palpacyjna.
Stopień 0 – brak oznak zmian skórnych
Stopień I – skóra o gładkiej powierzchni, po ujęciu skóry w fałd widoczne nieznaczne pobruzdowania. Efekt nadmiernej przepuszczalności naczyń włosowatych.
Stopień II – skóra o gładniej powierzchni po ujęciu w fałd widoczne zagłębienia, tzw. Efekt skórki pomarańczowej ( widoczne gołym okiem podczas masażu diagnostycznego rozcierania) W USG obszar przekrwienia otoczone obszarami niedokrwienia)
Stopień III- zagłębienia występujące podczas napinania mięśni np. w pozycji siedzącej. Wyczuwalne grudki i bardzo drobne guzki. Obraz grudek i drobnych guzków określany jest w badaniu termograficznym jako skóra leoparda.
Stopień IV – zagłębienia które są widoczne w spoczynku np. w pozycji leżącej zraziki tkanki tłuszczowej tworzą guzki większych rozmiarów, rozdzielone tkanką włóknistą. Duże obszary niedokrwienia o obniżonej temperaturze, która w obrazie termagraficznym dają tzw.: czarne dziury. Podczas zginania kończyny w stawach możliwe reakcje bólowe.

POSTACIE CELLULITU
cellulit wodny - (obrzękowy) może pojawić się u młodych kobiet począwszy od okresu dojrzewania. W tym czasie odkłada się rezerwa wody i tłuszczów tak by przygotować się do ewentualnej ciąży. Następuje wówczas przemieszczanie wody i tłuszczów w kierunku zewnętrznych warstw skóry i tkanki tłuszczowej. Pod koniec cyklu miesięcznego organizm pozbywa się tej nadwyżki. Jeśli w tym czasie system hormonalny ulegnie zakłóceniu wówczas powstaje cellulit

cellulit lipidowy (nazywany również tłuszczowym) - bierze początek w głębokich warstwach skóry właściwej i w tkance łącznej. Tam znajdują się komórki tłuszczowe, które gromadzą cukier oraz kwasy tłuszczowe, tworząc związek zwany trójglicerydem, który w sposób naturalny ulega później rozpadowi. Jeśli proces ten zostanie zakłócony cukier i kwasy tłuszczowe zaczynają się gromadzić w komórkach, a te automatycznie się powiększają. Komórki ułożone są w grupach, tworząc większe skupisko i wyglądają jak winogrona

Kiedy pęcznieją, tworzą się guzki określane potocznie jako skórka pomarańczowa. Uciskają one zakończenia nerwowe stąd bolesność przy ucisku. Cellulit lipidowy jest luźny, nie przylega ściśle do mięśni, może zajmować duże powierzchnie i jest wyraźny, charakteryzuje się fałdami i obrzmieniami.

cellulit cyrkulacyjny - jest to połączenie dwóch poprzednich rodzajów

cellulit twardy występuje najczęściej u kobiet młodych, aktywnych, sprawnych fizycznie, ćwiczących , często szczupłych . W pierwszym momencie cellulit jest mało widoczny, niekiedy pozostaje w korelacji z rozstępami. Nieleczony może przechodzić w bardziej zaawansowaną, ciężką postać. Podczas przesuwania tkanek wyczuwa się płaskie ułożenie zmian, przesuwanie tkanek odbywa się łatwiej w poziomie.

cellulit wiotki – występuje najczęsciej u kobiet po 40 roku życia. W skórze mięśni obserwuje się spadek napięcia i wiotkość tkanek. Zauważalne są zmiany reakcji pomiędzy zanikającą tkanką mięśniową a powiększającą się tkanką tłuszczową. Odnotowuje się również wzrost masy ciała.

W przypadku gdy postać i rodzaj cellulitu zostanie już zdiagnozowany możemy wybrać rodzaj zabiegów, które pomogą nam w walce z nim.

Aby więc profilaktyczne i terapeutyczne działania przyniosły optymalny skutek, terapia musi być prowadzona wielokierunkowo. Optymalne rezultaty przynosi połączenie zabiegów lekarskich, fizjoterapeutycznych i kosmetycznych. Wymaga ona od pacjentek ścisłej współpracy z zespołem terapeutycznym oraz systematyczności i wytrwałości w stosowaniu zalecanej kuracji.

Zabiegi jakie możemy zaproponować w gabinecie kosmetycznym, to przede wszystkim:

Drenaż limfatyczny, który można wykonać ręcznie, jak i przy użyciu specjalnych urządzeń, np. SlderStyler. Impulsy elektryczne wysyłane przez elektrody masują ciało przez specjalny kombinezon. Klasyczny drenaż polega na stymulacji limfy metodą ugniatania i pompowania ręcznego (w kierunku węzłów chłonnych).
Masaż

Zabieg tzw. ssącą pompą masującą SPM. Łączy on technikę masażu pompą ssącą z bańkami. Skóra jest "wysysana" pod tworzącym się ciśnieniem. By złagodzić ból stosuje się specjalny żel. Zabieg ten poprawia ukrwienie, pobudza krążenie limfy.

Endermologia - to technika oparta na zasadach drenażu limfatycznego. Działanie urządzenia można porównać do odkurzacza. Zanim pacjent się położy na łóżku, zakłada specjalny kombinezon, potem zostaje poddany działaniu dwóch elektronicznie sterowanych rolek, umieszczonych w hermetycznej komorze, gdzie wytwarzane jest nadciśnienie. Wałkują one skórę równocześnie w kilku kierunkach. Zabieg wzmacnia skórę, działa przeciwobrzękowo.

Terapia ultradźwiękami - jest to rodzaj ultramasażu, w trakcie którego fale wysokiej częstotliwości, przenoszone aparatem (podobnym do USG), dochodzą w głąb tkanek.

Odmiana zabiegu sonoforeza (wprowadzane są specjalne substancje mające przyspieszyć spalanie tłuszczu i poprawić struktury kolagenowe). Ultradźwięki przyspieszają "wypędzanie" tłuszczu z komórek, zmiękczają zwłóknienia.

Krioterapia - jest to działanie oparte na działaniu niskiej temperatury. Poprawia ukrwienie i dotlenienie skóry, co powoduje jej wyszczuplenie i ujędrnienie. Laser - emituje światło, które wnika do tkanki podskórnej, zwiększa gęstość kolegenu. Skóra staje się lepiej napięta i bardziej zwarta.

Body wrapping, hannan-body, guam - to zabiegi podczas których skóra smarowana jest specjalnymi preparatami silnie pobudzającymi krążenie, np. algi, olejek cynamonowy, imbir, a następnie zostaje owijane szczelnie folią. Podczas tego zabiegu rozszerzają się naczynia włosowate i żylne, co ułatwia usuwanie zalegającej wody wraz ze szkodliwymi produktami przemiany materii.

Elektrolipoforeza- umieszczone w skórze, cienkie i długie igły są połączone z generatorem prądu niskiej częstotliwości. Wytworzone pole elektromagnetyczne pobudza drenaż limfatyczny, zmiany metaboliczne oraz lipolizę Jonoforeza
Karboksyterapia – wstrzykiwanie dwutlenku węgla w tkanki podskórne co poprawia krążenia w nich
Mezoterapia- wstrzykiwanie substancji poprawiających mikrokrążenie oraz rozkład tłuszczów np. w preparatach na bazie kasztanowca Magnetoterapia- terapia pulsującym polem magnetycznym małej częstotliwości
v Zabiegi BALNEOTERAPII

HYDROMASAŻE
KĄPIELE WIROWE

KĄPIELE SOLANKOWE
ZABIEGI BOROWINOWE

Niekiedy wystarczy kilka zabiegów w serii, czasem nawet 20 (przy dużym zaawansowaniu choroby). Najlepsze rezultaty można osiągnąć po mniej więcej 3 miesiącach terapii i średnio 2-3 zabiegów tygodniowo w odstępach co najmniej 48 godzin między nimi (tyle czasu potrzebuje organizm by oczyścić się z toksyn). Potem dla podtrzymania efektu, warto powtarzać wybraną terapię przynajmniej raz w miesiącu.

[dodaj komentarz na forum]




Fizjoterapia


   » powrót do poprzedniej strony

Aby otrzymywać najnowsze informacje :


Gabinety masażu Internetowy spis gabinetów masażu w Polsce.

Gabinety masażu

Reh.e-Masaz.pl: Internetowy serwis rehabilitacyjny.

Rehabilitacja

ProWellness - Producent foteli z masażem.

Fotele z masażem Pro-Wellness


Blog masażysty - artykuły na temat masażu
Forum fizjoterapia - fizjoterapia, rehabilitacja






Strona korzysta z plików cookies. Nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia przeglądarki. Administracja nie ponosi odpowiedzialności z zastosowania metod leczenia opisanych w witrynie. Witryna ma charakter informacyjny.