Linki sponsorowane
Pielęgnacja ciała w czasie ciąży i laktacji
Ciąża to najpiękniejszy i najbardziej fascynujący okres w życiu kobiety. Gdy dowiadujesz się, że jesteś w ciąży, radość miesza się z niepewnością, z obawami o los rozwijającego się w Twoim łonie dziecka.
Ciąża to okres, kiedy kobiece ciało przechodzi prawdziwy test z tego, jak przygotowało się na takie wydarzenie. Jest to prawdziwy cud natury, wymyślony i zaplanowany przez nią tak, że daje kobiecie czas na przygotowanie się fizycznie i psychicznie do bycia mamą.
W czasie ciąży skóra kobiety przechodzi test, narażona jest bowiem na powstanie rozstępów, cellulitu a nawet żylaków. Im szybciej zacznie się dbać o skórę, tym większe szanse, by wyjść z bitwy zwycięsko.
A wszystkiemu winne są hormony. W trakcie ciąży ciało zmienia się nie do poznania. Troskliwa pielęgnacja sprawi jednak, że nadal będziesz się czuć atrakcyjnie
Skóra w czasie ciąży musi się rozciągnąć, zwłaszcza na brzuchu, udach, pośladkach, biodrach i piersiach. Właśnie te miejsca są szczególnie narażone na powstanie rozstępów, czyli popękań skórnych, które początkowo przybierają postać różowych pasków, z czasem bledną do koloru białego
Na rozstępy są bardziej narażone kobiety o jasnej karnacji, gdyż ich skóra jest delikatniejsza, duże znaczenie mają także skłonności dziedziczne. Natura jednak, co ważne- do pewnego tylko momentu, pomaga kobiecie, organizm bowiem w czasie ciąży zwiększa wytwarzanie estrogenu, który powoduje, że ulokowana tuż pod skórą tkanka łączna staje się bardziej elastyczna. Wraz ze zwiększeniem wagi kolagen i elastyna, które są odpowiedzialne za jędrną skórę, zostają osłabione, tkanka łączna przerywa się, co daje się zauważyć w postaci różowych popękań na skórze, czyli rozstępów. Im mniej przytyje się w czasie ciąży, tym większa szansa, by rozstępów uniknąć.
Rozstępy są efektem zbyt szybkiego rozciągania się skóry. W okresie ciąży w organizmie wydzielana jest duża ilość kortyzolu. Nadmiar tego hormonu powoduje, że nowe włókna kolagenowe są mniej odporne na rozciąganie, a stare widocznie słabną. Rosnący brzuszek sprawia, że skóra się rozchodzi, a włóka kolagenowe pękają, ponieważ nie są wystarczająco wytrzymałe. Wtedy pojawiają się czerwone pręgi (mają około 2 - 3 cm długości i 5 mm szerokości), które z czasem bledną.
Program pielęgnacji:
Każda kobieta w ciąży powinna regularnie kontrolować swoją wagę i uważać, aby nie przytyć więcej niż 10 - 14 kg. Ważna jest oczywiście odpowiednia dieta, bogata w warzywa i owoce. Skuteczny może okazać się również masaż. Najlepiej masuj całe ciało okrężnymi ruchami, przy pomocy szorstkiej gąbki nasączonej oliwką dla dzieci - dzięki temu porządnie nawilżysz i ujędrnisz skórę. Na koniec polewaj ciało naprzemiennie gorącą i zimną wodą. Bardzo dobre rezultaty w walce z rozstępami przynosi stosowanie specjalnych kremów i balsamów. W skórę na brzuchu należy je wsmarowywać bardzo delikatnie, a w biodra, uda i pośladki intensywniej, tak, by skóra rozgrzała się do czerwoności (w ciepły naskórek łatwiej wnikają składniki pielęgnacyjne). Nakładając krem na piersi, omijaj brodawki sutkowe, ponieważ ich stymulacja może powodować przedwczesne skurcze.
Ciąża to okres, w którym kobieta szczególnie jest narażona na cellulit.
Jak poradzić sobie z problemem cellulitu w ciąży?
Nawet jeśli nigdy nie miałaś cellulitu, na 90% pojawi się w ciąży. W tym czasie organizm produkuje więcej estrogenów, co osłabia ścianki naczyń limfatycznych i krwionośnych, które w efekcie przepuszczają do przestrzeni międzykomórkowej płyn fizjologiczny. To właśnie ten płyn gromadzi się w tkance podskórnej i zaburza mikrokrążenie. W komórkach tłuszczowych zaczyna brakować tlenu i krew odprowadza z nich za mało produktów przemiany materii. Wtedy powstaje cellulit – monstrualnie powiększone komórki tłuszczowe pod skórą.
Program pielęgnacji:
Zwróć uwagę na prawidłową dietę. Pij hektolitry niegazowanej wody mineralnej, zrezygnuj z kawy i solonych przekąsek, jedz warzywa, owoce, chude ryby, ciemne pieczywo i kiełki. Zacznij regularnie ćwiczyć i dużo spaceruj.
Stosowanie kosmetyków również jest ważne. I uwaga nie wszystkie mogą być stosowane przez kobiety ciężarne. Kremy zawierające kofeinę, retinol, witaminę A, nie powinny być stosowane przez kobiety ciężarne. Najlepszym rozwiązaniem w tym szczególnym okresie jest stosowanie kremów nawilżających, oliwki oraz kremy zapobiegające rozstępom dla kobiet ciężarnych i wykonywanie masaży.
Zanim posmarujesz się kosmetykiem wykonaj masaż rękawicą sizalową a następnie weź prysznic polewając ciało na przemian ciepłą i chłodną wodą, nigdy gorącą i zimną, pobudzi to krążenie. Kosmetyk nakładaj kolistymi ruchami zaczynając od stóp kierując się ku górze, jednocześnie uciskając skórę.
W czasie ciąży twoja cera staje się bardzo wrażliwa na działanie czynników zewnętrznych. Szybciej się przesusza, po umyciu napina się i piecze, źle reaguje na kosmetyki.
Ciąża różnie na nią wpływa. Możesz być miło zaskoczoną szczęściarą. Zauważysz, że twoja twarz stała się bardziej gładka i spłyceniu uległy małe zmarszczki. Dzięki zwiększonej objętości krwi krążącej w organizmie przyszłej mamy skóra na twarzy nabiera różowego zabarwienia, co daje efekt świeżości.
To, że zostaniesz mamą, nie jest powodem, żeby unikać wizyt u kosmetyczki. Jednak nie wszystkie zabiegi i kosmetyki są teraz dla ciebie. Zakazane są zabiegi wymagające używania prądów oraz takie, w których konieczne jest zastosowanie silnie działających kosmetyków, czyli z retinolem, kwasami owocowymi, kwasem alfaliponowym i witaminą C. Nie należy się też decydować na zamykanie naczynek ani zabiegi silnie złuszczające. Nie musisz za to odmawiać sobie delikatnych zabiegów oczyszczania skóry przy użyciu preparatów ziołowych, maseczek owocowych czy farbowania brwi i rzęs za pomocą henny. Warto zafundować sobie relaksacyjny masaż twarzy, dekoltu i szyi. Dzięki niemu nie tylko będziesz świetnie wyglądać, ale też się odprężysz. Z solarium musisz zrezygnować
Program pielęgnacji:
Unikaj kremów z retinolem i witaminą C oraz silnymi kompleksami przeciwzmarszczkowymi. Zamiast tego wybieraj produkty ze składnikami kojącymi skórę - alantoiną, wodą termalną, filtrami UV. 1 - 2 razy w tygodniu rób delikatne peelingi enzymatyczne, przeznaczone dla wrażliwców. Nie ścierają martwych komórek naskórka, tylko je rozpuszczają.
Ciąża bez plamek.
Przebarwienia to dla przyszłej mamy słowo tak samo niepokojące jak rozstępy. Ale można ich uniknąć !
Jak większość ciążowych problemów z urodą, tak i przebarwienia mają swoje źródło w burzy hormonalnej, jaka zachodzi podczas tych dziewięciu miesięcy. Wyższy poziom estrogenów sprawia, że część melanocytów pracuje dużo intensywniej niż przed ciążą. Niektórzy naukowcy wiążą ten proces również z niedoborem kwasu foliowego
Nie tylko na twarzy.
Przebarwienia najczęściej pojawiają się w II trymestrze ciąży. Są żółtawe albo ciemnobrunatne. Częściej narzekają na nie brunetki o ciemnej karnacji, choć zdarzają się też u blondynek. Zwykle lokują się na twarzy. Mogą wyglądać jak piegi lub mieć postać rozległych plam, rozłożonych symetrycznie po obu stronach twarzy (tzw. Maska ciążowa). Przebarwienia mogą się pojawić na dekolcie, rękach, tułowi. Od połowy ciąży można też zauważyć biegnącą przez środek brzucha ciemnobrązową, pionową linię (tzw. Linea negra). Towarzyszyła Ci zawsze, ale dotąd była niemal niewidoczna. Za to że ściemniała, również odpowiadają hormony, te same, które sprawiają, że ciemnieją okolice brodawek sutkowych.
Pielęgnacja:
Filtry to podstawa…
Ciemnych plam na twarzy nie sposób zamaskować nawet najmocniej kryjącym fluidem. Zanim znikną minie trochę czasu – średnio zajmuje to od 6 miesięcy do roku. U niektórych kobiet plamy pozostają na zawsze. Dlatego najlepiej działać zawczasu i nie dopuścić, by się pojawiły. Nie potrzeba tu jakichś skomplikowanych zabiegów. Wystarczy unikać promieniowania UV w każdej postaci: solarium, lamp jarzeniowych, spacerów nasłonecznioną ulicą bądź wylegiwania się na plaży. Ponadto latem jak i w innych porach roku w słoneczne dni przed każdym wyjściem z domu należy nakładać na skórę dobry krem z filtrem, który zabezpieczy ją przed promieniowaniem. Dobrze, gdy krem ma dwa rodzaje filtrów: chemiczne i fizyczne. Pierwsze pochłaniają niebezpieczna energię świetlną, drugie zaś odbijają promienie UV, niedopuszczając ich do skóry. Jeśli wychodzisz na dłuższy czas, zabierz ze sobą kosmetyk, by móc nałożyć go ponownie za jakiś czas.
Nóżki …
Nogom podczas ciąży też nie jest łatwo. Nie dość, że muszą dźwigać dodatkowe kilogramy, to nacisk powiększającej się macicy utrudnia dopływ krwi do nóg. Jeśli w twojej rodzinie kobiety miewają żylaki, musisz im zapobiegać. Pomóc mogą antyżylakowe rajstopy. Uciskają one poszczególne partie nóg. Wkładaj je rano, zanim nogi zdążą spuchnąć. Ginekologa spytaj, czy nie powinnaś nic łykać, by żylaki się nie pojawiły.
W trzecim trymestrze nogi często puchną. Możesz im ulżyć, stosując chłodzące, relaksujące żele i maści lub robiąc zimne okłady z wilgotnego ręcznika. Często chodź boso i ogranicz w swojej diecie sól, bo jest ona odpowiedzialna za zatrzymywanie w organizmie wody. Przyrost wagi, rozluźnienie stawów, zatrzymywanie wody w organizmie mogą sprawić, że buty, które do tej pory nosiłaś, okażą się za małe. Kup większe, wygodne.
Obrzęki
• zrezygnuj z pasków, obcisłych ubrań, pończoch, podkolanówek, skarpet z ciasnym ściągaczem
• ogranicz spożycie soli
• rano zastosuj maść lub żel z kasztanowcem, zastosuj ją również w ciągu dnia
• staraj się jak najmniej stać, jeśli musisz stać to przenoś ciężar z jednej nogi na drugą
• przy pracy siedzącej co jakiś czas zataczaj stopami kółka, wymachuj nogami, nie zakładaj jednej nogi na drugą
• po powrocie do domu zanurz nogi w chłodnej wodzie lub zrób zimny okład i połóż się z nogami uniesionymi
Skurcze łydek
• skurcze powoduje niedobór potasu i magnezu - uzupełnij ich niedobór
• wykonuj ćwiczenia rozciągające mięśnie łydek
• przed snem zastosuj masaż z maścią rozgrzewającą
• gdy dopadnie cię skurcz, palce stopy zadrzyj do góry w kierunku kolana
Żylaki
• jeśli pracujesz długo w pozycji stojącej lub stojące, to staraj się co 30-40 minut przejść lub rozciągnąć nogi, wieczorem połóż się z nogami uniesionymi
• staraj się codziennie ćwiczyć np. pływać, maszerować
• nie dźwigaj ciężkich zakupów
• wieczorem zrób sobie masaż stóp i łydek unikaj gorących kąpieli, wysokich temperatur, długiego opalania,
Włosy …
Z nimi raczej nie będziesz miała problemu. Włosy podczas ciąży gęstnieją i stają się mocniejsze. Ładnie lśnią i szybko rosną. To dzięki podwyższonemu poziomowi estrogenu, który pobudza do pracy mieszki włosowe. Wiele przyszłych mam obawia się, że farbowanie włosów czy zrobienie trwałej mogłoby zaszkodzić dziecku. Niepotrzebnie. Preparat chemiczny ma bezpośredni kontakt tylko z włosem, który jest martwy, a nie z jego żywym korzeniem. Na wszelki wypadek można jednak wstrzymać się z farbowaniem do ukończenia 12. tygodnia ciąży. Wszystkie najważniejsze narządy dziecka są już wówczas wykształcone i ryzyko powstania wad wrodzonych na skutek działania szkodliwych chemikaliów jest znacznie mniejsze. Podczas ciąży dbaj o włosy tak jak zawsze. Zainwestuj w dobrą odżywkę i maseczkę do włosów. Najzdrowszy, a zarazem najbardziej ekonomiczny sposób na dobrą fryzurę to profesjonalne strzyżenie. Wizyta u fryzjera zawsze poprawia samopoczucie. A tego, nie tylko podczas ciąży, zawsze potrzeba w dużych ilościach.
Jak Wzmocnić włosy.
Podczas ciąży nie miałaś tego problemu – włosy trzymały się jak przyklejone. Dwa, trzy miesiące po porodzie wypadają garściami. Skąd bierze się ten problem? Jak sobie z nim radzić ?
Łysienie poporodowe to problem każdej młodej mamy. Dotyka to każdej z nas. W jakim stopniu, tego nie da się przywidzieć. Być może stracisz niewiele więcej włosów, niż ubywa ci każdego dnia. Być może jednak na szczotce będzie zostawać ich znacznie więcej niż zazwyczaj.
Witaminy i pielęgnacja.
Nie bój się że zostaniesz łysa- bez uszczerbku na urodzie możesz stracić 20 – 30% włosów. Problem zniknie zresztą sam, jakieś 6 do 9 miesięcy po porodzie, bo wtedy zaczyna cichnąć burza hormonalna i poziom hormonów wraca do normy. Może to potrwać dłużej jeśli karmisz piersią, bo wtedy w organizmie jest większe stężenie prolaktyny – hormonu którego nadmiar jest przyczyna wypadania włosów.
Dla wyglądu włosów ogromne znaczenie ma zdrowa dieta, bogata w miko i makroelementy, oraz witaminy z grupy B. Szczególne znaczenie w tej grupie ma niacyna, rozszerzająca naczynia krwionośne – dzięki temu do cebulek włosów mogą dotrzeć niezbędne składniki odżywcze. Cenne są ryby, jaja i owoce morza zawierające cynk, miedź, żelazo a także ryżowe pieczywo i makarony, gruboziarnista kasza, niełuskany ryż. Włosom pomogą również kosmetyki. Najlepsze będą preparaty przeznaczone do włosów osłabionych i wypadających
HIGINA PIERSI W CZASIE LAKTACJI
Codzienna pielęgnacja piersi zapobiega podrażnieniu i pękaniu brodawek, rozwojowi zapalenia piesi i przenoszeniu infekcji na dziecko.
• Nie musisz ‘’hartować’’ bodawek ! Pocieranie ich gąbka lub szorstkim ręcznikiem już w czasie ciąży, powoduje jedynie pokrycie ich twardym, pękającym naskórkiem i sprzyja infekcjom.
• wystarczy, jeśli dwa razy dziennie, przy porannej i wieczornej toalecie, przemyjesz piersi wodą.
• Po każdym karmieniu rozprowadź na brodawce kropelkę pokarmu i poczekaj, aż zupełnie wyschnie. Ten naturalny sposób najlepiej chroni i leczy browadki.
W CZASIE CIĄŻY NIE WOLNO WYKONYWAĆ ZABIEGÓW:
• pobudzających krążenie
• zabiegów rozgrzewających
• zabiegów z użyciem prądu
• zabiegów z użyciem lasera
• masaży mocno pobudzających skórę
• gorących kąpieli
• przebywania latem na słońcu w godzinach jego szczególnej aktywności
• nie należy stosować kosmetyków z kwasami owocowymi, z retinoidami
• nie wolno korzystać z solarium
• nie należy korzystać z sauny
» powrót do poprzedniej strony
Aby otrzymywać najnowsze informacje :
Gabinety masażu Internetowy spis gabinetów masażu w Polsce. |
Reh.e-Masaz.pl: Internetowy serwis rehabilitacyjny. |
ProWellness - Producent foteli z masażem. |
Blog masażysty - artykuły na temat masażu
Forum fizjoterapia - fizjoterapia, rehabilitacja
Strona korzysta z plików cookies. Nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia przeglądarki. Administracja nie ponosi odpowiedzialności z zastosowania metod leczenia opisanych w witrynie. Witryna ma charakter informacyjny.